coworking-wady-i-zalety.jpg

COWORKING zalety i wady

Jeśli macie wątpliwości czy biuro coworkingowe jest dla Was, to dzisiaj otwieramy przed Wami kulisy i opowiadamy co ludzie mówią…w Coworking BióRO 😀

W ostatnich latach coworkingi zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu, ponieważ coraz więcej osób otwiera działalność na własny rachunek. Freelancerzy, jednoosobowe działalności gospodarcze, małe firmy, a nawet korporacje oddelegowują pracowników do coworkingów.

Dzieje się tak, ponieważ coworking daje tą wolność, że wszystko mogę, ale nic nie muszę. Ludzie, którzy korzystają z opcji biurka na wynajem, nie muszą przychodzić do biura, ale robią to chętnie, ponieważ lubią swoją pracę. W związku z powyższym roznoszą motywację jak zapach… Ale do rzeczy, bo zaraz się rozmarzymy 😉

Przestrzeń coworkingowa to zazwyczaj biuro na otwartym planie z biurkami do wynajęcia i wspólnymi udogodnieniami, takimi jak sale konferencyjne, kuchnia, dostęp do urządzeń biurowych. Niektóre coworkingi posiadają również miejsca do relaksu, palarnie i pokoje do gry.
Ostatnio dość dużą popularnością cieszą się również mini biura, które chętnie wynajmowane są przez wspomniane korporacje dla zespołów programistów oddelegowanych do konkretnego projektu. Duże firmy dając wolność swoim pracownikom, zwiększają ich kreatywność.

No ale miało być o wadach i zaletach naszych coworkerów.

Największą chyba zaletą biura coworkingowego będzie oddzielenie pracy od życia prywatnego. No bo jak komputer otwarty rano, w południe, to czemu nie wieczorem? Czas się zatraca, przecieka przez palce, a potem człowiek ma wrażenie, że nic nie zrobił i musi usiąść jeszcze do biurka wieczorem. Znacie to? Dzięki pracy w biurze coworkingowym zaczynamy jasno oddzielać czas pracy od czasu w domu. Przeniesiony do biura komputer zmniejsza pokusę, żeby otworzyć go w domu. Dzięki temu mamy więcej czasu dla siebie i bliskich, a w coworkingu możemy w pełni skupić się na pracy.

Coworking to też oszczędność kosztów. Wynajem biura tylko dla siebie, lub dla siebie i współpracownika to koszt, który przekracza możliwości finansowe freelancera, a małej firmie też nie zaszkodzi kilka złotych więcej na koncie. Z kolei wynajem pojedynczego biurka, z którego dodatkowo możemy zrezygnować z miesiąca na miesiąc, to nie tylko oszczędność kosztów, ale też mniejsze zobowiązanie, bo nie musimy martwić się o wyposażenie biura.

I tu dochodzimy do kolejnej zalety, którą jest dostęp do sprzętów biurowych. Nie mówiąc już, że nie trzeba kupować biurka, krzesła obrotowego i szafki pod biurko, gdzie można zostawić swoje rzeczy. Najczęściej w biurze coworkingowym znajduje się też duże urządzenie wielofunkcyjne, gdzie można wydrukować i zeskanować swoje dokumenty. W coworkingu można skorzystać z sali konferencyjnej, aby przeprowadzić spotkanie z klientem lub wideokonferencję. To pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy. I tu mamy kolejny plus, którym jest adres firmowy, ponieważ na podstawie umowy o wynajem biurka można zarejestrować swoją działalność pod adresem coworkingu.

Kolejną zaletą będą nowe znajomości, a może nawet przyjaźnie. Być może jedną z najczęściej cytowanych zalet coworkingu, a może jednym z najlepszych powodów, aby wynająć biurko to ludzie, których tu spotkasz. Budowanie sieci – zarówno osobistej, jak i zawodowej – może być trudne bez codziennych interakcji z innymi.

Mamy też kilka wad pracy w coworkingu.

Nie każdy potrafi skupić się w gronie innych ludzi. I nie chodzi tu o sytuację, gdzie ktoś przy biurku obok krzyczy przez telefon, ale zwyczajnie niektóre zawody wymagają skupienia i nawet obecność innych nie będzie im na rękę. Co prawda zawsze można wyjść i popracować w sali szkoleniowej, ale siedzenie tam cały dzień już mija się z pojęciem pracy w coworkingu. Trzeba albo trafić na ludzi, którzy będą szanować ciszę na wspólnej przestrzeni coworkingowej, albo wybrać kameralny coworking, gdzie ilość potencjalnie głośnych osób przy wynajmowanych biurkach będzie mniejsza.

Brak prywatności to kolejny aspekt, którego nie uda się wyeliminować. Nie będzie można już siedzieć w pidżamie, oglądać filmów w przerwie na lunch (no chyba, że na słuchawkach) i …niech każdy sobie dopowie co zwykle robi jak inni nie widzą 😀

W przeciwieństwie do biura domowego lub prywatnego, wyposażonego we własne meble, coworking może być mniej osobisty. Standardowe biurka i krzesła, mało miejsca do przechowywania i mało miejsca na ścianie do personalizacji miejsca pracy. Jakkolwiek coraz więcej biur daje możliwość negocjacji warunków biurka na wynajem przy dłuższych okresach wynajmu.

Zatem coworking nie jest dla każdego.

Oczywiście, istnieją pewne fantastyczne korzyści pracy w przestrzeni coworkingowej, jeśli szukasz taniej alternatywy dla prywatnego biura, ze stabilnością i społecznością ludzi do pracy. Jednak nie są dla wszystkich. Zastanów się, czego potrzebujesz w swoim miejscu pracy, zanim się zarejestrujesz. No i zawsze możesz też skorzystać z opcji dnia próbnego. Napisz, żeby zarezerwować biurko na konkretny dzień.