coworking-w-dobie-pandemii.jpg

Coworking w dobie pandemii

Biura coworkingowe i serwisowane cieszyły się dużą popularnością przed pandemią.  A jak wygląda coworking w dobie pandemii? Wygląda na to, że po zniesieniu obostrzeń popyt wzrasta nawet powyżej zainteresowania sprzed COVID-19.

Freelancerzy nie zmienili swoich przyzwyczajeń i nadal wolą pracę w kreatywnym środowisku. Natomiast ostrożne decyzje biznesowe większych firm przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania biurami serwisowymi.

Branża coworkingowa od kilku lat cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno mikro-przedsiębiorców, jak i korporacji, które wynajmowały biura serwisowe dla swoich zespołów. Pandemia koronawirusa spowodowała zahamowanie zainteresowania coworkingkiem. Na jakiś czas wszyscy zmuszeni byli do pracy w domu. COVID-19 zmienił rynek biurowy, zmieniły się także preferencje najemców. Coworkingi odnotowały zmniejszoną liczbę klientów, którzy z dnia na dzień stracili zainteresowanie wspólnymi przestrzeniami i zdecydowali się na pracę w domu. A czy taka sytuacja już się utrzyma? Czy Ci, którzy przed pandemią zrezygnowali z home office na rzecz biura coworkingowego, teraz zmobilizują się do pracy w domu?

Co mówią dane na temat coworkingu po pandemii

Jak informuje raport „2020 Future of Work Report” 71,5 proc. pracowników, którzy korzystali z coworkingu przed pandemią ma zamiar wrócić do coworkingu. Z kolei osoby, które wcześniej nie korzystały z biur coworkingowych, coraz chętniej skłaniają się do skorzystania z takiej opcji. Jest ich ponad połowa, czyli 54,9% osób więcej.

Zatem większość freelancerów utwierdziła się w przekonaniu, że praca w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem i ponownie skorzystają z coworkingu. Mało tego, z coworkingu będzie korzystać również ta grupa osób, która wcześniej nie brała w ogóle pod uwagę wynajęcia biurka.

Korporacje rezygnują z dużych powierzchni biurowych na rzecz biur serwisowanych

Ogólnie rynek nieruchomości biurowych zanotował spadki z powodu pandemii. Niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji spowodowała, że rośnie liczba pustostanów.  Firmy nie chcą związywać się długoterminowymi umowami. O ile jednak tradycyjne powierzchnie biurowe na pandemii sporo straciły, o tyle elastyczne biura wciąż się rozwijają. Szczególnie w sytuacji zniesienia prawie wszystkich obostrzeń rośnie popularność biur coworkingowych. Ciągle mamy opór przed przebywaniem przez dłuższy czas w przestrzeni z większą liczbą osób. Zatem biuro serwisowane w coworkingu wydaje się być idealnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy pracować w domu.

Największa podaż na coworking notowana jest w dużych miastach

Z raportu Walter Herz „Co-working i biura serwisowane” wynika, że największa podaż przestrzeni coworkingowych zlokalizowana jest w głównych miastach w kraju. Warszawa  odpowiada za blisko 66 proc. zasobów. Najwięcej takich biur znajduje się w centrum miasta oraz na Mokotowie. Kolejny w zestawieniu Kraków odpowiada za 13 proc. krajowej oferty. Wrocław ma 7 proc. udziału w rynku, a Poznań i Trójmiasto – po 3 proc.

Osobna przestrzeń coworkingowa dla zespołu

Zauważamy silny trend korporacji na wynajem osobnych przestrzeni dla swoich zespołów. Część dużych firm zmniejszyła swoje powierzchnie biurowe do minimum. Zmuszona była wprowadzeniem ogólnie obowiązującego dystansu społecznego. Zatem praca biuro w biurko nie jest już możliwa. W tym przypadku rozwiązaniem jest również coworking i coraz bardziej popularne biura serwisowane. Jest to ciekawa opcja dla firm, które chcą oddelegować jeden zespół do pracy zdalnej. W związku z tym, że praca takiego teamu polega na pracy zespołowej, powinni oni pracować wspólnie. Jakkolwiek wspólnie niekoniecznie w dużym biurze, gdzie będą narażeni na kontakt z wieloma osobami.

Rośnie zainteresowanie coworkingkiem, zatem na rynku będzie przybywać biur coworkingowych, szczególnie biur serwisowanych. Obecna sytuacja, kiedy najemcy szukają elastycznych umów, sprawia, że takie powierzchnie cieszą się coraz większą popularnością. Minimalny czas najmu wynosi miesiąc, biuro jest zorganizowane i można rozpocząć pracę z dnia na dzień. To główne aspekty, które przemawiają za tym, że zarówno mikro przedsiębiorstwa, jak i duże korporacje coraz chętniej sięgają po rozwiązanie w postaci biura coworkingowego. 

Jeśli poszukujesz biura serwisowanego dla swojego zespołu, przejrzyj naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, żeby poznać szczegóły.